x
Na paměť českých králů a královen

Josef I. Habsburský

Zlatý dukát
Limitovaná emise pouze210Ks
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Materiál: Au 986 / 1000
Hmotnost: 3,49 g
Průměr: 19,75 mm
Číslování: ano, v ploše reverzní strany
 
Cena 10 900
Koupit
Josef I. Habsburský
SBĚRATELSKÁ KOLEKCE
Sbírejte s námi české krále a královny

Sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen je unikátním počinem Českých dukátů. Během let 2016 až 2035 vydáme na dukátových medailích celkem čtyřicet českých králů a nejvýznamnějších královen.

Buďte u toho s námi. Vytvořte si hodnotnou sbírku mapující významnou epochu naší historie.

Dukátové medaile vydáváme v limitovaném nákladu. Jedná se o autorský počin jednoho z nejvýznamnějších českých medailérů ak. soch. Zbyňka Fojtů. Medaile jsou číslované.

CO INSPIROVALO AUTORA MEDAILÍ ZBYŇKA FOJTŮ
Josef I. Habsburský

Averz : Vycházel jsem z dobových obrazů a vybral jsem ten, který byl pro mě nejpřínosnější, jak kvalitou reprodukce, tak i výrazem. Nejvýraznější jsou vlasy – paruka, která je pro tuto dobu typická. Portrét představuje mladého panovníka – Josef I. zemřel velmi brzy. V obličeji jsem se snažil zachytit určitou oduševnělost, kterou jsem cítil z barokních podobizen císaře.

Reverz : Mince panovníků z tohoto období jsou si typologicky celkem podobné, proto jsem pro reverz dukátu a dvoudukátu zvažoval i stranu platidla, kde je panovník z profilu s typickou parukou. Na reliéf jsem zvolil stranu mince, kde je sice habsburská dvouhlavá orlice, ale na čestném místě, na prsou, je znak českého království, český dvouocasý lev. Tato mince byla ražena na našem území.

Mnoho habsburských panovníků vládlo relativně krátce, takže vztah k českým zemím byl tzv. neutrální a neměli moc času významně se zapsat do dění v našich zemích. Josef I. sice dal zřejmě podnět k založení ČVUT, ale pro reverz pětidukátu a desetidukátu jsem raději využil informaci o návštěvě ve Staré Boleslavi, prohlídce baziliky a Palladia země české. Barokní architektura je také symbolem doby protireformace a habsburského rodu. Kompozice je sestavena z pohledu na průčelí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, reliéfu Palladia a barokního půdorysu chrámu.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
collection text img
chcete se zeptat?
odběr newsletteru