x
Na paměť českých králů a královen

Václav II.

Stříbrná medaile
odražek desetidukátu info
Limitovaná emise pouze50Ks
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Materiál: Ag 999 / 1000
Hmotnost: 23,00 g
Průměr: 42 mm
Číslování: ano, v ploše reverzní strany
 
Cena 4 400
Koupit
Václav II.
SBĚRATELSKÁ KOLEKCE
Sbírejte s námi české krále a královny

Sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen je unikátním počinem Českých dukátů. Během let 2016 až 2035 vydáme na stříbrných medailích (autentických odražcích dukátových medailí) celkem čtyřicet českých králů a nejvýznamnějších královen.

Buďte u toho s námi. Vytvořte si hodnotnou sbírku mapující významnou epochu naší historie.

Stříbrné medaile vydáváme v limitovaném nákladu. Jedná se o autorský počin jednoho z nejvýznamnějších českých medailérů ak. soch. Zbyňka Fojtů. Medaile jsou číslované.

CO INSPIROVALO AUTORA MEDAILÍ ZBYŇKA FOJTŮ
Václav II.

Averz : U portrétu Václava II. jsem vycházel z přibližné podoby posledních Přemyslovců, proporce obličeje mají podobnou fyziognomii (např. náhrobní tumby v katedrále sv. Víta). Částečně jsem se inspiroval také středověkými iluminacemi, na kterých je tento panovník vyobrazen. Portrét je doplněn jménem krále - VÁCLAV II.

Reverz : U dukátu a dvoudukátu je varianta s pečetí, na které jsou v opisu ve dvou řádcích texty, uprostřed je zobrazen panovník na trůnu. Zvažoval jsem i variantu, že bych použil platidlo z mincovní reformy Václava II. - Pražský groš, ale nakonec jsem dal přednost krásné Václavově pečeti. Reliéf je doplněn letopočty 1271 - 2021.

Pro pětidukát a desetidukát jsem realizoval návrh, na kterém je pohled do kaple na hradě Bezděz, na kterém Václav pobýval nějakou dobu. Za Václava začal opětovný hospodářský a kulturní vzestup českého království, což se projevilo např. v architektuře nástupem vrcholné gotiky.

Do středu klenby jsem umístil Václavův Pražský groš, který se začal razit díky objevu stříbra v Kutné Hoře. Po stranách této mince jsou vymodelovány znaky českého a polského království, Václav II. byl také polským králem. Ve vrchní části dukáty jsou opět letopočty.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
collection text img
chcete se zeptat?
odběr newsletteru