x
Pocta českým osobnostem

Grafický list s ocelotiskem portrétu svatého Václava

Sada
Emise:200Ks
Rozměr: 180 x 255 mm
Číslování: Ano
Signování: Ano
Autor návrhu: ak. mal. Eva Hašková
Tisk: Státní tiskárna cenin, s.p.
Vydává: České dukáty, s.r.o.
 
Cena 990
Koupit
Popis

Grafický list s ocelotiskem – pravděpodobně nejnáročnější z hlubotiskových technik – motivů z pamětní bankovky vydané ke 100. výročí ražby svatováclavských dukátů. Jedná se o portrét svatého Václava doplněný ochranným obrazcem z paměťovky.

Ocelorytinu i liniovou rozkresbu portrétu vytvořil rytec Martin Srb. Autorem skrytého obrazce nominální hodnoty bankovky v motivu vinného listu, který je viditelný jen z určitého úhlu pohledu (takzvaný sklopný efekt) je ceninový designér Michal Šindelář.

Grafický list je ručně číslován a podepsán autorkou kresby ak. mal. Evou Haškovou a rytcem Martinem Srbem.

Hlubotisk je tisková technika pracující na principu tisku z hloubky. Tiskové prvky jsou vyryty, vleptány či jinak „vhloubeny“ pod úroveň tiskové desky – matrice. Je tomu tedy opačně než při tisku z výšky (např. knihtisku). Do vyrytých linií je vetřena tisková barva, jež je poté tlakem lisu vytlačována na potiskovaný materiál, obvykle ruční papír. V případě ocelorytin vyžaduje velmi tvrdý materiál matrice od rytce naprostou preciznost, protože kresba je modelována stovkami, až tisíci jemných linek, které musí jednu po druhé naprosto přesně vyrýt. Jakoukoli chybu nelze opravit. Následný tisk navíc probíhá za použití velmi husté barvy, vysokého tlaku a teploty. Tato hlubotisková technika, která se mnohdy označuje také jako liniový hlubotisk, se rovněž používá například k tisku ceněných známek. Díky vysokému nánosu tiskové barvy na výsledném tisku, díky němuž jsou linie rozpoznatelné i hmatem, je jedním z nejvýznamnějších ochranných prvků v zajištění cenin.

Grafický list dostanete v krásných tmavě modrých deskách.

Grafický list s ocelotiskem portrétu svatého Václava

Grafický list s ocelotiskem portrétu svatého Václava
chcete se zeptat?
odběr newsletteru