x
Pocta českým medailérům

Anthropoid – sada dvou medailí

Sada
Sada pamětních medailí
Limitovaná emise pouze30Ks
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Materiál: stříbro, mosaz
Průměr: 60 mm
Hmotnost: 155 g / 103 g
 
Cena 14 900
Vyprodáno
Zbyněk Fojtů
POCTA ČESKÝM MEDAILÉRŮM

Společnost České dukáty se rozhodla uctít umění našich předních medailérů a oslovit je s nabídkou, aby vytvořili své vysněné dílo a odprezentovali tak své nejlepší náměty a své jedinečné umění. Autorům jsme nabídli absolutní svobodu ve výběru námětu, tak, aby bylo vše podřízeno jen jejich invenci. Vzniká tak unikátní soubor pamětních medailí, který je věnován výlučně tomu nejlepšímu od těch nejlepších.

AUTOR MEDAILE ZBYNĚK FOJTŮ
Operace Anthropoid – sada dvou medailí

Averz:
Na dvojportrétu jsou Jan Kubiš a Jozef Gabčík vymodelováni ve vojenském stejnokroji. Vycházel jsem z fotografie pořízené 13. října 1941 na střeše budovy Porchester Gate v Londýně, kde sídlilo velitelství československého vojenského zpravodajství. Oba rotmistři jsou zachyceni s jemným úsměvem, pro ně typickým, byli to nerozluční přátelé a jejich povahové vlastnosti se navzájem doplňovaly. Reliéf je doplněn textem JAN KUBIŠ a JOZEF GABČÍK.

Reverz stříbrné medaile:
Atentát na Reinharda Heydricha se uskutečnil ve středu 27. května 1942 v Praze u libeňské Vychovatelny. Toto místo bylo vybráno záměrně, Heydrichův mercedes musel v zatáčce zpomalit, toho využili parašutisté. Jozef Gabčík chtěl použít samopal Sten, ten se mu ale zasekl, proto Jan Kubiš použil speciální bombu. Obě zbraně jsou dominantním prvkem celé kompozice, tu doplňuje v nízkém reliéfu vymodelovaný automobil poškozený výbuchem. Text OPERACE ANTHROPOID je v opisu, letopočty 1942 a 2022 jsou řádcích ve vrchní části dukátu.

Reverz mosazné medaile:
Janu Kubišovi, Jozefu Gabčíkovi a dalším pěti parašutistům poskytl ThDr. Vladimír Petřek se svými spolupracovníky úkryt v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Kvůli zradě Karla Čurdy bylo toto místo vyzrazeno. Všech sedm statečných vojáků zde po statečném boji padlo. Chrám tvoří dominantní prvek této strany dukátu, kompozice je doplněna detailem z krypty kostela, v jednotlivých úložných prostorách jsou jména parašutistů, kteří v chrámu zemřeli: BUBLÍK JOSEF, GABČÍK JOZEF, HRUBÝ JAN, KUBIŠ JAN, OPÁLKA ADOLF, VALČÍK JOSEF a ŠVARC JAROSLAV. Text je opět v opisu - OPERACE ANTHROPOID, v řádcích jsou letopočty 1942 a 2022.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
chcete se zeptat?
odběr newsletteru