x
Novinky

Dnes uplynulo 70 let od justiční vraždy Milady Horákové

Dnes uplynulo 70 let od justiční vraždy Milady Horákové

“Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zemi, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám… “ To byla poslední slova Milady Horákové nad ránem 27. června 1950. 


Největší proces v komunistickém Československu


Proces, který komunisté nazvali Proces s Miladou Horákovou a spol. probíhal od 31. května do 8. června a jeho výsledkem byly 4 justiční vraždy. Následně na něj byly navázány desítky dalších procesů. Ve všech bylo celkem 639 obžalovaných, z toho 10 trestů smrti, 48 doživotních trestů a odnětí svobody v celkové délce 7 830 let.


Ani na vteřinu neztratila svou tvář


Zinscenovaný proces, po vzoru velkých sovětských čistek, měl na příkaz prezidenta Gottwalda vlastní scénář a obžalovaní byli nuceni se podle něj chovat a učit se ho nazpaměť. Praktiky StB při vyšetřování byly známé svou brutalitou, ale Milada Horáková se jim nikdy nepoddala. Navzdory předepsanému scénáři bránila sebe a své ideály do poslední chvíle.

Einstein i Churchill žádali o její milost


Sama Horáková odmítla podat žádost o milost, považovala to za ponižující, ale její dcera i advokát to udělali. A nejen oni. Její případ zahýbal celým světem a známé osobnosti jako Albert Einstain, Winston Churchill, Eleanor Rooseveltová nebo Jean-Paul Sartre psali dopisy prezidentu Gottwaldovi a snažili se pro ni získat milost. Vše bylo neúspěšné.


Poprvé od únoru 1948 odsouzena a popravena žena


Její poprava proběhla na dvoře pankrácké věznice 27. června 1950 v 5:35 hodin ráno obzvláště bolestivým způsobem. Ze čtyř odsouzených byla popravena jako poslední, snad proto, že i sami popravčí chtěli získat čas, doufajíce v zázrak, který by v poslední minutě zastavil tento čin.


“Jdu s hlavou vztyčenou - musí se umět i prohrát”


Milada Horáková se díky své neústupnosti během procesu stala symbolem odporu proti vládnoucí komunistické straně. Byla vyrovnaná až do poslední chvíle. Z dopisu, který napsala své rodině jen pár hodin před popravou, vyplývá její obrovská statečnost a čestnost. 


In memoriam získala v roce 1991 řád T. G. Masaryka I. třídy od prezidenta Václava Havla, v roce 2006 americkou Medaili svobody a Záslužný kříž ministryně obrany v roce 2007.

Milada Horáková na ražbě Českých dukátů


Na památku Milady Horákové jsme si dovolili vyrazit exkluzivní zlatou pamětní medaili v limitovaném počtu 70 ks.Autorem medaile je akademický sochař Zbyněk Fojtů, odborným garantem Doc. PhDr. Věra Němečková, Ph.D.

Zlatou medaili věnovanou Miladě Horákové si můžete prohlédnout zde.

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico