x
O dukátech - České dukáty

Budujeme sbírku. Čím začít?

Budujeme sbírku. Čím začít?

Orientujete se v základních pojmech? Výborně, je na čase začít opravdu sbírat. I když ještě jeden krok vám přeci jen doporučíme.

Rozhodnutí sbírat pamětní medaile, mince nebo české dukáty může být otázkou srdce, nebo rozumu. Může se jednat o emoční rozhodnutí jedné vteřiny, nebo o promyšlenou akci. Ať tak, či onak, doporučujeme vám se alespoň na chvíli zastavit a ujasnit si, co chcete sbírat a proč chcete sbírat.

Zvažte, zda chcete budovat ucelenou sbírku, zaměříte se na určité téma, autora, období, nebo si budete vybírat podle toho, k čemu máte vztah, co se vám líbí.

Je rozdíl mezi sbíráním historických mincí a medailí a mezi sbíráním těch moderních. Velmi důležité je si na začátku říci, kolik času a peněz můžete na svou zálibu uvolnit. Dá se sbírat za pár stovek korun i za pár stovek tisíc korun. Ujasněte si také, zda se chcete hlavně bavit, nebo zda je pro vás důležitější zhodnocení vložených prostředků.

Vaše další kroky budou závislé na tom, jak si odpovíte. Historické mince a medaile vyžadují podstatně více znalostí a zkušeností než ty moderní. Na jejich načerpání potřebujete čas nebo odborníka, který přispěje dobrou radou. To druhé na začátek doporučujeme. Třeba kvůli tomu, abyste nekoupili minci za přemrštěnou cenu, nebo dokonce padělek. Nakupovat budete nejčastěji na burzách či aukcích. To vás bude stát další čas. Moderní mince a medaile oproti tomu stačí jednoduše nakoupit v obchodě. V nabídce se zorientujete rychleji a u dobrých prodejců se nesetkáte s padělky. Na druhou stranu přijdete o to vzrušení při hledání vytouženého chybějícího dílku do své skládanky. Obojí má svoje klady i zápory.

Budujeme sbírku. Čím začít?

Vaše finanční možnosti rozhodnou o tom, zda budete sbírat stříbrné, či zlaté mince a medaile. Pokud chcete sbírat moderní mince a medaile, naplánujte si rozpočet tak, abyste mohli kupovat ideálně hned po emisi za pultovou (emisní) cenu. Vyplatí se rezervovat předem. Pokud chcete budovat historickou sbírku, je jen na vás, jak rychle ji budete rozšiřovat. Může se stát, že se na aukci objeví vámi vytoužená mince či medaile. V takovém případě je dobré mít dostatek financí po ruce. Podle finančních možností doporučujeme vybrat i téma nebo období.

Lidé, kteří holdují mincím a medailím, lze rozdělit na sběratele a investory. Ti první se chtějí sbíráním bavit. Láká je tvořit ucelené sbírky. Sběratelská hodnota pro ně nespočívá jen v tržní ceně. Nejčastěji je oslovují pamětní mince a medaile. Ti druzí si kladou za svůj hlavní cíl co nejlépe zhodnotit vložené finance. Podle toho volí, co nakoupí. Velmi dobře vnímají hodnotu kovu a nakupují nejčastěji investiční mince. Ujasněte si, do které skupiny patříte. Pokud v sobě najdete něco z obou, je to v pořádku. Pevná dělící čára neexistuje. I sběratelé chtějí, aby jejich sbírky rostly na ceně. Investoři zas mohou vnímat sběratelskou hodnotu danou například kvalitním výtvarným návrhem. Nejeden investor propadne kouzlu pamětních mincí natolik, že se z něj stane sběratel.

Máte-li jasno, pojďme si říct, kde nakupovat. V naší branži je totiž klíčový jeden pojem. Důvěra. Do mincí a medailí vkládáme často nemalé prostředky (ano, i my jsme sběratelé). Při nákupu si musíte být jisti, že o své peníze nepřijdete a že sbírka naopak svou hodnotu díky dobrým nákupním rozhodnutím zvýší. V tom je klíčová nejen vaše osoba, ale i osoba prodávajícího. Ten se musí výborně orientovat na trhu. Musí být seriózní, ideálně prověřený referencemi od jiných zákazníků. Musí být kapitálově silný. Dobrým testem kvality je to, jak se prodejce staví ke zpětnému odkupu mincí a medailí. Pokud je seriózní, nenechá vás na holičkách, až budete chtít prodat. Ptejte se, zda je ochoten odkoupit nebo zprostředkovat obchod mezi vámi a jiným sběratelem.

Pojďme si na závěr říci, pro koho jsou určeny České dukáty. Jak si můžete v jiné části našeho webu přečíst, náš příběh začal v momentě, kdy se majitel úspěšné rodinné firmy SOPO Vladimír Olmr, sám nadšený sběratel, nadchnul pro myšlenku cyklu pamětních medailí, který zmapuje všechny české panovníky. Nic takového však na trhu nenašel, a tak se rozhodl konat. Vznikla společnost České dukáty a její první počin – dlouhodobý sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen.

Naším záměrem je přinášet sběratelům kvalitu. Pečlivě vybíráme historická témata, umělce i odborníky, s nimiž spolupracujeme. Razíme v České mincovně, která je pro nás etalonem kvality jak výroby razidel, tak ražby samotné. Na své si u nás přijdou sběratelé moderních pamětních medailí, ale i ti, kteří holdují mincovní historii. Čerpáme ze vzoru, jakým jsou pro nás prvorepublikové svatováclavské dukáty. Razíme ve shodných průměrech, hmotnostech, z dukátového zlata. Dukáty číslujeme v mincovní ploše. Cyklus Na paměť českým králům a královnám záměrně nerazíme z vysoce leštěných razidel v kvalitě proof. To vše děláme, protože věříme. Naším cílem je, aby se z Českých dukátů stal hodnotný poklad předávaný po generace. Stejně jako se stal poklad z jejich nepřekonaného vzoru – svatováclavských dukátů.
zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico