Mince a medaile se mnohdy stávají pokladem, který se v rodině předává po generace. Přečtěte si, jak zajistit, aby neztrácel svou hodnotu.
Zajistěte skladování pamětních mincí a medailí v příhodných podmínkách. Drahé kovy, které se pro jejich ražbu používají, jsou za určitých podmínek náchylné k oxidaci povrchu a dalším chemickým reakcím vedoucím k nežádoucím změnám snižujícím jejich hodnotu (např. skvrny, zčernání apod.). Obecně platí, že mnohem náchylnější jsou mince a medaile vyražené ze stříbra. Odolnější jsou naopak mince a medaile vyražené ze zlata.
Pro skladování doporučujeme vybrat vhodný prostor s těmito parametry: stálá teplota, nízká vlhkost, vzduch prostý chemických látek, tma nebo přiměřené denní světlo. Chemické látky se mohou uvolňovat např. z nábytku, barev, textilu, plastů apod. Světlo mincím škodí především ve formě přímého intenzivního slunečního svitu (UV záření), případně intenzivního umělého osvětlení v kombinaci s teplem, které umělé světelné zdroje generují.
Pamětní mince a medaile z drahých kovů dodáváme v plastových kapslích. Jejich funkcí je ochrana před působením vnějších vlivů. Částečně zabraňují přístupu vzduchu a tím omezují reakce s chemickými látkami obsaženými ve vzduchu (přesto však doporučujeme dodržovat doporučení předchozího odstavce). Kapsle rovněž chrání před znečištěním mincí a medailí prachem a jinými drobnými částečkami.
Pokud to není nezbytně nutné, mince a medaile nikdy nevyndávejte z ochranných plastových kapslí. Mohou se velmi snadno mechanicky poškodit, a to i při samotném vyjímání z kapsle.
Pokud
již ke znečištění dojde, mince a medaile doporučujeme nechat vyčistit
odborníkem. Při neodborném čištění může velmi snadno dojít k nevratnému
poškození a tím i ke ztrátě sběratelské hodnoty.