x
O dukátech - České dukáty

Jak o mince a medaile pečovat

Jak o mince a medaile pečovat

Mince a medaile se mnohdy stávají pokladem, který se v rodině předává po generace. Přečtěte si, jak zajistit, aby neztrácel svou hodnotu.

Zajistěte skladování pamětních mincí a medailí v příhodných podmínkách. Drahé kovy, které se pro jejich ražbu používají, jsou za určitých podmínek náchylné k oxidaci povrchu a dalším chemickým reakcím vedoucím k nežádoucím změnám snižujícím jejich hodnotu (např. skvrny, zčernání apod.). Obecně platí, že mnohem náchylnější jsou mince a medaile vyražené ze stříbra. Odolnější jsou naopak mince a medaile vyražené ze zlata.

Pro skladování doporučujeme vybrat vhodný prostor s těmito parametry: stálá teplota, nízká vlhkost, vzduch prostý chemických látek, tma nebo přiměřené denní světlo. Chemické látky se mohou uvolňovat např. z nábytku, barev, textilu, plastů apod. Světlo mincím škodí především ve formě přímého intenzivního slunečního svitu (UV záření), případně intenzivního umělého osvětlení v kombinaci s teplem, které umělé světelné zdroje generují.

Pamětní mince a medaile z drahých kovů dodáváme v plastových kapslích. Jejich funkcí je ochrana před působením vnějších vlivů. Částečně zabraňují přístupu vzduchu a tím omezují reakce s chemickými látkami obsaženými ve vzduchu (přesto však doporučujeme dodržovat doporučení předchozího odstavce). Kapsle rovněž chrání před znečištěním mincí a medailí prachem a jinými drobnými částečkami.

Pokud to není nezbytně nutné, mince a medaile nikdy nevyndávejte z ochranných plastových kapslí. Mohou se velmi snadno mechanicky poškodit, a to i při samotném vyjímání z kapsle.

Jak o mince a medaile pečovat
Reliéf i mincovní plocha jsou náchylné ke znečištění mastnotou a potem, které reagují s drahým kovem a zanechávají na něm těžko odstranitelné stopy (především z vysoce leštěných ploch – kvalita proof). Pokud přesto potřebujete minci či medaili z ochranné kapsle vyjmout, požádejte o pomoc odborníka nebo alespoň při manipulaci používejte jemné bavlněné nebo nylonové rukavice (nikdy ne latexové). Minci či medaili držte vždy po obvodu hrany, dávejte pozor, aby se prsty nedotkly mincovní plochy. Při manipulaci nemluvte ani nejezte. Drobné částečky slin či potravin mohou rovněž poškodit jejich povrch a způsobit neodstranitelnou skvrnu, korozi nebo změnu zbarvení.

Pokud již ke znečištění dojde, mince a medaile doporučujeme nechat vyčistit odborníkem. Při neodborném čištění může velmi snadno dojít k nevratnému poškození a tím i ke ztrátě sběratelské hodnoty.




zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico