x
O dukátech - České dukáty

Jak vzniká český dukát

Jak vzniká český dukát

Co všechno musí proběhnout, než je výtvarný návrh vyražen do dukátové medaile, a kolik lidí musí přiložit ruce k dílu než je dukát na světě? U zlatých českých dukátů platí rčení o zlatých českých ručičkách doslovně.

Nejprve se ruka výtvarníka-medailéra dotkne tužky. Nápad je přenesen na papír. I dnes v době počítačů a grafických programů spoléhá mnoho medailérů na ruční kresbu. Naši zákazníci to dobře vědí. Kresby signované Zbyňkem Fojtů od nás dostávají ke každé ražbě sběratelé jednotlivých dukátů a zlatých sad. Při pohledu na kresbu lze nabýt jasnější představy o výtvarném řešení mince, medaile, nebo v našem případě dukátu. Dobře odladěné kresby jsou základem pro další krok.

Tím je vytvoření sádrového modelu dukátu. Sádrový dukát má průměr zhruba 20 cm a medailér do něj promítne všechny detaily kresby. Tentokrát již v třírozměrném provedení. Na začátku je plastika dukátu vymodelovaná do hlíny. Když je hotová, odlije se do sádry a nastupuje rytecká fáze, ve které medailér upravuje detaily reliéfu. Pracuje s tzv. pozitivem a negativem. Pozitivní sádrový model má reliéf vystouplý nad mincovní pole. Je to vlastně předobraz výsledného dukátu. Negativní sádrový model má reliéf inverzní – vyhloubený do mincovního pole a zrcadlově obrácený. Medailér negativ získá tak, že ho odlije z pozitivu. Rytecké zásahy do pozitivu snižují a zužují budoucí reliéf. Zásahy do negativu ho naopak zvyšují a rozšiřují. Tento proces se opakuje vícekrát, dokud není navržený dukát dokonalý. Trvá to týdny, někdy i měsíce.

Hotový sádrový model dukátu předáváme do České mincovny, která je výrobcem oběžných a pamětních mincí pro Českou národní banku. Od svého založení v roce 1993 získala špičkové renomé doma i v zahraničí. Pro každý český dukát vždy vyžadujeme tu nejvyšší kvalitu provední a materiálu.


Jak vzniká český dukát

Cílem je v Mincovně vyrobit razidla a z nich vyrazit dukáty, které budou co nejvěrnějším odrazem umělcova díla. Sádrový model nejprve čeká skenování na 3D skeneru. Hlava skeneru vysílá laserový paprsek, který přesně zaměří každý bod reliéfu. V počítačovém programu lze s daty dále pracovat. Nejčastěji dochází ke korekci výšek a zahlazení nedokonalostí sádrového modelu dukátu (škrábance, bublinky). Úpravy v Mincovně provádějí lidé zběhlí v medailérském řemesle. Tak je zajištěna maximální autenticita.

Skenování s následnými úpravami jsou jedinými částmi výrobního procesu, během kterých se naše umělecké dílo přenáší do digitální podoby. V dalším kroku se data odešlou na počítačem řízený stroj. Přichází na řadu frézování redukcí. Obsluha CNC frézky musí nachystat nástroje a stroj dokonale seřídit. Výsledné dílo je pak záležitostí několika desítek hodin, během kterých frézka do ocelového válce vyryje reliéf. Redukce nazýváme podle procesu, během kterého redukujeme sádrovou předlohu do průměru, který již odpovídá výslednému dukátu.

Přenos digitálních informací do kovu se neobejde bez drobných nedostatků, které je potřeba odstranit. K tomu slouží rytecké úpravy redukce. Vracíme se k ruční řemeslné práci. Ruce rytce uchopí rytecké nástroje a pod mikroskopem reliéf do detailu vyčistí. Cílem je opět dosáhnout maximální autenticity při srovnání redukce s původním sádrovým modelem. Redukce je v dalším kroku zakalena a na zatlačovacím lisu jsou z ní vyrobena pracovní razidla, ze kterých se již následně razí jeden český dukát za druhým až do jejich limitovaného počtu.

Každý český dukát je ražen na medailovém lisu z povrchově upravených razidel (tak aby byla zajištěna jejich kvalita i životnost). Dukáty jsou raženy ze zlatých střížků dodávaných do České mincovny z renomované rakouské mincovny Münze Osterreich. Střížky jsou vyrobeny na naše výslovné přání z dukátového zlata ryzosti 986/1000, či chcete-li, 23 2/3 karátu. Odkazujeme tím na tradici ražby dukátů. A to především na svatováclavský dukát, který byl předobrazem moderních českých dukátů.

Lis je obsluhován ručně. Střížky jsou do lisu ručně zakládány a ručně z něj odebírány. Bezprostředně po ražbě je provedena kontrola kvality. Naší specialitou je to, že každý dukát má své unikátní číslo vyražené přímo do mincovního pole pomocí gravírovacího stroje. Tato technika není obvyklá. V drtivé většině případů se pamětní medaile a dukáty číslují na hraně. My jsme však zvolili způsob, který opět odkazuje na tradici. Přesně tak byl totiž číslován již zmíněný svatováclavský dukát.




zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico