x
Vše o nákupu

Často se nás ptáte

Podobných pamětních mincí a medailí je v Česku k mání hodně. Čím jste originální?

Zakládáme si na špičkové kvalitě. Ať se jedná o kvalitu výtvarného zpracování, ražby, nebo přístupu k zákazníkům. Emisní plán budujeme a rozšiřujeme postupně. Témata vybíráme na základě diskuzí s odborníky v oblastech historie, numismatiky, heraldiky a v dalších vědách souvisejících s naším oborem.

Chceme na český trh přinášet ojedinělé sběratelské cykly. Dukátové ražby na paměť českých králů a královen představují ucelený soubor dukátových medailí a stříbrných medailí všech českých králů a nejvýznamnějších královen. Sběratelé mají možnost sbírat medaile se svým pořadovým číslem a vytvořit si tak svůj unikátní poklad. Podobně koncepční cykly chceme vydávat i do budoucna.

Jsme původní i příběhem vzniku. Stojí za námi Vladimír Olmr, majitel úspěšné rodinné firmy a nadšený sběratel. České dukáty jsou jeho srdeční záležitostí.

Proč „České dukáty“? Jsou to mince?

Projevujeme úctu k historii českých, moravských a slezských zemí i k tisícileté historii českého mincovnictví. „České dukáty“ nejsou mince, vydáváme dukátové medaile a stříbrné medaile. Dukátové medaile mají ryzost, průměr, hmotnosti a provedení vycházející ze svatováclavských dukátů ražených v minulosti. „Mince“ může emitovat jen státní autorita, u nás je to Česká národní banka. Mince jsou platidlo.

Odkud máte kov, z něhož děláte dukáty?

Polotovary pro ražbu dukátových medailí a stříbrných medailí, tzv. střížky, pro nás vyrábí Münze Österreich, tedy Rakouská mincovna, jeden z největších světových zpracovatelů mincovních drahých kovů. Svým způsobem i to je symbolické, neboť mnoho připomínaných českých králů pocházelo z rodu Habsburků a sídlili ve Vídni. Dnešní budova vídeňské mincovny vznikla za panování Františka I., kterého připomeneme na své poslední medaili, v roce 2035.

Kde České dukáty razíte?

Dukátové medaile a stříbrné medaile pro nás razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Pro nás je to garance špičkové kvality. Přes čtvrt století se v Jablonci nad Nisou vyrábí oběžné a pamětní mince pro český stát. Mincovna se ve své výrobě dodnes drží tradičních řemeslných postupů. A jejich řemeslo je krásně vidět i na kvalitě provedení Českých dukátů.

Už jste dřív vydali nějaké pamětní medaile?

Vydali jsme medaile, kterými jsme ocenili zaměstnance a obchodní partnery firmy SOPO u příležitosti jejího 20. výročí. Jsou měděné, symbolicky, protože firma SOPO spotřebovává více než 300 tun mědi za rok.

Mám zájem sbírat České dukáty, ale nemohu si dovolit vynaložit tolik finančních prostředků najednou. Co mám dělat?

Svým zákazníkům jsme připraveni nabídnout rozložení plateb do splátek. Pokud chcete začít sbírat celý sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen, a nemůžete si dovolit najednou nakoupit všechny dosud vydané ražby, jsme Vám schopni připravit individuální sběratelský plán a medaile rezervovat. Vše záleží na domluvě. Napište nebo zavolejte jednomu z našich zástupců, spojí se s Vámi a společně najdete řešení.

K čemu jsou u Českých dukátů čísla? Zavazují zákazníka k něčemu?

Čísla umocňují jedinečnost sbírky. Se „svým“ přiděleným číslem získáváte výhodu – rezervujeme Vám nezávazně celou číselnou řadu sběratelského cyklu. K ničemu se nezavazujete, budeme však rádi, pokud s námi vydržíte sbírat daný sběratelský cyklus až do konce. V případě jakýchkoliv problémů jsme Vám schopni nabídnout individuální sběratelský plán nebo rozložení plateb do splátek.

Podle čeho jste vybírali panovníky na Českých dukátech?

Všech 40 králů a královen jsme vybírali s renomovanou historičkou a numismatičkou Věrou Němečkovou tak, aby náš sběratelský cyklus přispěl k idejím české státnosti. Ve chvíli, kdy uzrálo naše rozhodnutí založit České dukáty, jsme si připomínali 700 let od narození Karla IV. Byla by škoda tohoto významného výročí nevyužít.

Kdy vydáte další České dukáty? Jaký dukát bude další?

Dukáty vydáváme vždy v roce kulatého výročí narození nebo úmrtí. V roce 2016 vyšly dukáty tří panovníků: Karla IV., Vladislava II. Jagellonského a Františka Josefa I. V roce 2017 vyšly dukáty Marie Terezie a v roce 2018 dukáty Zikmunda Lucemburského a dukát s Eliškou Rejčkou. Letos jsme na jaře vydali dukát zobrazující Matyáše II. Habsburského. Seznam všech vydaných i plánovaných medailí najdete v Emisním plánu Českých dukátů.

Jaká je umělecká a sběratelská hodnota Českých dukátů?

Každý dukát z cyklu Na paměť českých králů a královen pro nás navrhuje akademický sochař Zbyněk Fojtů, jeden z nejúspěšnějších a nejuznávanějších českých medailérů. Naším cílem je spolupracovat na přípravě všech ražeb s nejvýznamnějšími českými medailéry. To je jedna z podmínek pro zhodnocení dukátových medailí v budoucnu. Sběratelskou hodnotu jim dodává nízký náklad, propracovaný koncepční emisní plán, kvalitní ražba a řada dalších faktorů, na nichž dnes a denně pracujeme.

Jak jste stanovili cenu dukátů?

Cena dukátových medailí a stříbrných medailí je stanovena podle aktuální ceny drahého kovu. Do ceny jsou zahrnuty další náklady na umělecký návrh, zpracování střížků, výrobu razidel, ražbu, balení, odborné poradenství atd. Cena rovněž reflektuje nízký náklad a marži obvyklou v mincovním oboru. K ceně je připočtena DPH.

Jsou České dukáty investicí?

Na základě zkušeností s dukátovými ražbami z minulých dekád jsme přesvědčeni, že České dukáty v sobě nesou zajímavý potenciál růstu hodnoty. Mince a medaile obecně nepovažujeme za spekulativní investici, která přinese okamžité zhodnocení v řádu jednotek či desítek procent. Jen výjimečně lze na trhu objevit ražby, které takto cenově „vystřelí“ nahoru. Zákazníkům, kteří vyhledávají spekulativní investice, České dukáty nedoporučujeme.
České dukáty vyhledávají především sběratelé a investoři preferující tradiční hodnoty, na které si lze sáhnout a které si drží svou cenu v dlouhodobém horizontu (na rozdíl od řady měnových systémů a dalších virtuálních hodnot). Mezi tradiční hodnoty patří umělecky zhodnocené drahé kovy v podobě dukátových medailí a stříbrných medailí především.

Co doporučujete sbírat, pro jaký Český dukát nebo variantu se mám rozhodnout?

Zákazníkům doporučujeme udělat si roční finanční rámec. Příklad: Máte k dispozici ročně řádově 30 000 Kč? Pak kupujte celé stříbrné sady a k tomu dukáty. Chcete jen zlato a máte volné prostředky zhruba ve výši 100 000 Kč? Pak kupujte dukáty a pětidukáty. Dukát a dvoudukát se liší reverzní stranou od pětidukátu a desetidukátu. Pokud si vyberete z každé dvojice jednu dukátovou ražbu, získáte do sbírky všechny tři výtvarné návrhy Zbyňka Fojtů (averzní stranu s portrétem panovníka a obě reverzní strany).

Jakou mám záruku, že České dukáty dotáhnou všechny své plány do konce?

„Ručím svou osobou a svou pověstí, danou tím, co jsem dosud vybudoval. Mám dostatečně silné rodinné a finanční zázemí a tým špičkových odborníků kolem sebe,“ říká Vladimír Olmr a dodává, že České dukáty jsou jeho srdeční záležitostí. „Firmu SOPO jsem zakládal v garáži svých rodičů. Nedoufal jsem, že to dotáhneme tak daleko, přesto se to podařilo a dnes na trhu nemáme konkurenci. Se stejnou energií jsem začal budovat České dukáty. Nedokážu si představit, že bychom to zabalili v půli cesty,“ uzavírá.

Jak doporučujete postupovat, když vzhledem ke svým finančním možnostem začnu sbírat stříbrné dukáty, a po několika letech zjistím, že mám i na zlaté (nebo naopak). Pomůžete se směnou?

Chceme do budoucna i odkupovat České dukáty za jejich tržní cenu a nabízet je zákazníkům, kteří se ke sbírání dostanou později. Chceme být aktivní, zůstáváme s klienty v kontaktu, vytváříme sekundární trh. Naším cílem je, aby se na nás zákazníci, kteří chtějí s dukáty jakkoli nakládat, obraceli jako na první instanci.

Jak správně dukáty skladovat? Nehrozí špatným skladováním poškození?

Skladování je důležité stejně tak jako správná manipulace. Více si můžete přečíst v článku, který pojednává o péči, kterou je třeba dukátům věnovat.

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico