190 let od narození Františka Josefa Nesnášel novoty, miloval plzeňské pivo a možná i díky svému železnému dennímu režimu vládl českým zemím dlouhých 68 let. Syn arcivévody Františka Karla a jeho ženy Žofie, bavorské princezny, se narodil 18. srpna 1830 ve Vídni. Jeho výchova už od malička směřovala k předpokladu, že jednoho dne usedne na trůn.
Byl pilný student a ve svých 12 letech se učil i 50 hodin týdně a dokázal se dorozumět sedmi světovými jazyky. Už od dětství měl velmi kladný vztah k armádě a vojenství. Říká se, že uměl dříve pochodovat a cvičit, než číst a psát. V jeho výchově nebyla opomenuta ani zbožnost a respekt k římsko-katolické církvi. 190 let od narození Františka Josefa Franz Josef nastoupil na trůn v Olomouci na začátku prosince 1848. Bylo mu 18 let. V Rakousku-Uhersku v té době padly poslední zbytky feudalismu a František se stal symbolem Bachova absolutismu. Při svém panování byl symbolem jistoty a vytrvalosti, ale také jisté nehybnosti. I přesto, že sám neměl rád změny a novoty (například telefon nechal umístit na záchod a jinde ho odmítal zvedat), vznikaly za jeho vlády nové železnice, mosty a rozvíjelo se umění. V roce 1853 se seznámil se svou patnáctiletou sestřenicí Alžbetou, známou jako Sissi, do které se zamiloval a o rok později si ji vzal. Měli spolu 4 děti, kdy ale prvorozená Žofie zemřela ve dvou letech na černý kašel a jediný syn Rudolf spáchal ve 31 letech sebevraždu. Manželé se odcizili a František udržoval vztah s jinými ženami. Císařovna Alžběta po smrti syna cestovala po Evropě a v roce 1889 ji v Ženevě zavraždil italský anarchista Luigi Lucheni.
František Josef na zlaté a stříbrné medaili od Českých dukátů Dukát věnovaný Františku Josefovi I. jsme vydali v roce 2016 jako třetí v pořádí při příležitosti 100 let od jeho úmrtí. Pamětní medaile cyklu Na paměť českých králů a královen si můžete zakoupit na našem eshopu. Averz dukátu zdobí portrét císaře, kde je zachycen již v pokročilém věku, tak jak si ho většina z nás vybavuje. Na reverzu dukátu a dvoudukátu je vymodelována jednokorunová mince, která je předchůdkyní československé měny, zatímco na pětidukátu a desetidukátu je pavilon Zemské jubilejní výstavy, kterou František Josef I. osobně navštívil.