Neohodnoceno

Karel IV. - Zlatý dukát

Osobitá medaile Karla IV. od Jiřího Harcuby nezapře autorovu průpravu rytce skla a snoubí tak v sobě různorodé umělecké styly.

  • Emise 100 ks
  • 999/1000
  • 63,8 g
Položka byla vyprodána…
Vyprodáno
10 900 Kč
Kategorie: E-shop
Autor: ak. soch. Jiří Harcuba
Číslování: ANO, certifikát
Emise: 100
Hmotnost: 3.49 g
Hrana: hladká
Materiál: Zlato
Měsíc vydání: 3
Mincovna: Česká mincovna a.s.
Název emise: Karel IV.
Provedení: standard
Průměr: 19.75 mm
Punc: Ano
Rok vydání: 2024
Rytec: Lubomír Lietava
Ryzost: 986/1000
Řada: Mimořádná ražba
Střížky: Münze Österreich
Typ: Medaile
Typ produktu: Dukát
Položka byla vyprodána…

Představení medaile

Kdykoliv se náš přední medailer, sklářský umělec Jiří Harcuba ve svém díle vracel ke karolinskému motivu, cítil sílu tématu. Stejně jako ve svých ostatních dílech, i zde akcentoval svou typicky jednoduchou formu zpracování. V díle cítíte Harcubův obdiv ke středověkému panovníkovi.

Dokázal prostými výrazovými prostředky vyjádřit nejen tradovanou a v našich myslích ukotvenou fyzickou podobu, ale snad i něco z jeho povahy, myšlenek a morálních vlastností, jež jsou Karlovi IV. připisovány, a jichž si tak považujeme.

 

O autorovi

Jiří Harcuba studoval na Středním odborném učilišti sklářském v Harrachově, Státní odborné škole sklářské v Novém Boru a posléze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (u známého českého sochaře a architekta prof. Karla Štipla). Po absolutoriu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové navrhoval v letech 1954-1958 ryté a broušené sklo pro Výtvarné středisko (později Ústav bytové a oděvní kultury) a spolupracoval na realizaci rytého a broušeného skleněného sloupu prof. Karla Štipla pro EXPO '58 v Bruselu.

Na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou se následně vrátil jako pedagog a v roce 1970 se habilitoval. O rok později ji však musel z politických důvodů opustit. Následně v letech 1971-1990 pracoval jako samostatný výtvarník v oblasti sklářské a medailérské. Od konce 60. let se začal věnovat medailérské tvorbě, zejména návrhům mincí, medailí, řádů, vyznamenání a plaket. Jen v menší míře realizoval také volnou plastiku a výzdobu budov. Od druhé poloviny 70. let absolvoval řadu studijních pobytů v zahraničí a posléze zde působil i pedagogicky.

Po roce 1989 se vrátil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a v roce 1991 se stal jejím rektorem. Později založil také Mezinárodní školu Dominika Bimana specializovanou na rytí skla. V roce 1966 a v roce 1993 byla dle jeho návrhů realizována oběžná pětikorunová mince.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu