Sběratelský cyklus Na paměť českých králů a královen je unikátním počinem Českých dukátů. Během let 2016 až 2035 vydáme na stříbrných medailích (autentických odražcích dukátových medailí) celkem čtyřicet českých králů a nejvýznamnějších královen.
Buďte u toho s námi. Vytvořte si hodnotnou sbírku mapující významnou epochu naší historie.
Stříbrné medaile vydáváme v limitovaném nákladu. Jedná se o autorský počin jednoho z nejvýznamnějších českých medailérů ak. soch. Zbyňka Fojtů. Medaile jsou číslované.
Averz : Při modelování portrétu Zikmunda Lucemburského jsem se zpočátku držel nejvěrohodnějšího malířského vyobrazení tohoto panovníka od italského malíře Pisanella, ale nakonec jsem udělal dvě jemné změny – posunul jsem pohled očí přímo na diváka (u malíře se Zikmund dívá mimo) a také jsem dal rty k sobě (na obraze jsou vidět horní i dolní řada zubů), na reliéfu to vypadalo, jako by cenil zuby. Myslím, že tyto změny sádrovému modelu prospěly.
Reverz : U dukátu a dvoudukátu je zobrazena jezdecká pečeť Zikmunda, patřící mezi nekrásnější panovnické pečeti vrcholné gotiky. Dal jsem pečeti přednost před Zikmundovými mincemi, aby se zachoval jednotící spojovací prvek u Lucemburků – i u Karla IV. je zobrazena na dukátu a dvoudukátu panovnická pečeť. Zikmund měl stejně jako jeho otec rád rytířské turnaje, proto má jeho zobrazení na koni svou logiku.
Z období Zikmundovy vlády se nezachovala žádná významnější architektonická památka na našem území, proto jsem v případě pětidukátu a desetidukátu zvolil zobrazení Zikmunda jako vladaře politika. Zdědil po svém otci vynikající státnické schopnosti, měl ale smůlu, že vládl v podstatně složitějším období. Musel například řešit tureckou hrozbu a papežské schizma.
Na medaili je zachyceno v nízkém reliéfu město Kostnice, kde probíhal koncil. Toto město má pro náš národ negativní význam – upálení mistra Jana Husa, které je významnou událostí v našich dějinách. Reliéf je doplněn jedním ze Zikmundových erbů.