x
Pamětní medaile

Anthropoid

Zlatý dukát
Limitovaná emise pouze80Ks
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Materiál: Au 986 / 1000
Hmotnost: 3,49 g
Průměr: 19,75 mm
 
Cena 12 490
Vyprodáno
Anthropoid
NAŠE MOTIVACE
Operace Anthropoid

V letošním roce je 80. výročí uskutečnění operace Anthropoid, jejíž cílem bylo odstranit říšského protektora Reinharda Heydricha, prominenta nacistického Německa.

Společnost České dukáty vždy velmi citlivě reaguje na významné momenty českých dějin, a tak jsme i tento bezesporu významný počin chtěli uctít vydáním pamětního dukátu. Byl to akt odvahy, hrdinství, který se stal významným symbolem odporu nejen pro českou veřejnost, ale také naše tehdejší spojence. Čin, který nás jasně identifikoval jako hrdý, neporobený národ.

Celý atentát totiž nebyl jen akcí malé diverzní skupiny československých parašutistů z Anglie, ale v neposlední řadě i celé řady bezejmenných hrdinů vnitřního odboje, z nichž mnozí zaplatili za svou roli cenu nejvyšší - svým životem položeným za odvahu a za svou lásku k národu a vlasti.

Dokonce i řada naprosto nevinných občanů v Lidicích, Ležácích a Javoříčku zemřela během nacistického běsnění, které bylo odplatou za ponížením nacistů provedeným atentátem.

Na počest všech hrdinů a obětí proto ak. sochař Zbyněk Fojtů vytvořil pamětní dukát s hlavními motivy a aktéry tohoto hrdinského činu..

AUTOR MEDAILE ZBYNĚK FOJTŮ
Anthropoid

Averz: Na dvojportrétu jsou Jan Kubiš a Jozef Gabčík vymodelováni ve vojenském stejnokroji. Vycházel jsem z fotografie pořízené 13. října 1941 na střeše budovy Porchester Gate v Londýně, kde sídlilo velitelství československého vojenského zpravodajství. Oba rotmistři jsou zachyceni s jemným úsměvem, pro ně typickým, byli to nerozluční přátelé a jejich povahové vlastnosti se navzájem doplňovaly. Reliéf je doplněn textem JAN KUBIŠ a JOZEF GABČÍK.

Reverz: Na reverzu je znázorněn začátek speciální operace - seskok ze čtyřmotorového letounu Handley Page Halifax B Mk. II. V noci z 28. na 29. prosince 1941 byly vysazeny paraskupiny Anthropoid, Silver A a Silver B. Každá skupina opustila letadlo nad protektorátem na jiném místě. Dominantní prvkem kompozice jsou dva padáky s parašutisty, vše doplňuje v nízkém reliéfu československá vlajka. Na této straně dukátu je text OPERACE ANTHROPOID a letopočty 1942 a 2022.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
collection text img
chcete se zeptat?
odběr newsletteru