x
Novinky

136 let od narození Edvarda Beneše

136 let od narození Edvarda Beneše

Víte, kdo by dnes slavil své 136. narozeniny? Narodil se na Plzeňsku do rolnické rodiny, studoval ve Francii na Sorbonně a hrál amatérsky fotbal za Slavii.

Nic z toho ale není tak jasná indicie, jako to, že byl také druhým prezidentem Československa a bezesporu jedna ze zásadních postav při budování českého státu - Edvard Beneš.

Jeho život byl úzce spjat s  M. R. Štefánikem a T. G. Masarykem, po jehož abdikaci se stal v roce 1935 hlavou státu. Odmítal marxismus, ale k socialistickým myšlenkám se hlásil. To mu možná znemožnilo plně pochopit totalitní podstatu bolševismu, i když s ním nesouhlasil.


136 let od narození Edvarda Beneše

Mnichovská dohoda a poválečné období

Mnichovská dohoda ve spojení s Edvardem Benešem tak asi zůstane věčným tématem k diskuzi. Její přijetí bylo pro Beneš trauma. Abdikoval ze své funkce a odešel do exilové vlády.

Zabýval se otázkou vystěhování Němců z Čech, pochopil, jak bude vypadat mocenské uspořádání Evropy po válce a tak uzavřel smlouvu se Sovětským svazem. Když se v roce 1945 vrátil do Prahy, byl znovu zvolen prezidentem. Jeho myšlenka demokratizace SSSR a KSČ ale nevyšla a krátce po únoru 1948 abdikoval a brzy poté zemřel.

Zlatý a stříbrný dvoudukát Edvarda Beneše v Kronice první republiky 1918

Edvard Beneš byl zásadní postavou první republiky, proto bylo jednoznačné, že musí být ztvárněn na zlatých a stříbrných pamětních medailích, které jsou součástí hned první vydané Kroniky první republiky věnované roku 1918. Autorem dvoudukátu s motivem Edvarda Beneše je ak. soch. Vladimír Oppl.

Zlatá Kronika první republiky 1918
Stříbrná Kronika první republiky 1918

136 let od narození Edvarda Beneše

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico