x
Pamětní medaile

130 let koruny - sada medailí

Sada
Stříbrná sada dvou medailí 130 let koruny
Limitovaná emise pouze100Ks

Autor modelu repliky rakouské koruny:
ak. sochař Jan Lukáš

Autor modelu repliky rakouské koruny:
Mgr. A. Jan Hásek

Materiál: Ag 999 / 1000
Hmotnost medaile: 20,00 g
Průměr medaile: 37 mm
 
Cena 14 900
Koupit
130 let koruny - sada medailí
O HISTORICKÉ PŘEDLOZE MEDAILÍ
130 let koruny

Mince korunové měny, které jsou předlohou medailí sady 130 let koruny, se razily ve dvou odlišných výtvarných provedeních, zvaných rakouská ražba a uherská ražba. Mince rakouské ražby neměly texty německé, ale latinské, což bylo jednak částečnou tradicí a jednak vyjadřovalo jazykovou neutralitu, neboť na rozdíl od bankovek nemohly mince malých rozměrů nést označení hodnoty ve více jazycích národů Předlitavska.

Mince uherské ražby měly v souladu s národnostní politikou Zalitavska texty maďarské. Obě ražby však měly shodné technické parametry a také byly rovnocennými zákonnými platidly v obou částech monarchie, tedy Rakousku i Uhersku.

Autorem mincí rakouské ražby byl tehdejší první rytec Hlavního mincovního úřadu ve Vídni Anton Scharff, který se také postaral o rytecké provedení portrétů Františka Josefa I. O rytecké provedení ostatních motivů se podělili rytci Andreas Neudeck a Rudolf Neuberger, sám později první rytec. O návrhy a rytecké provedení portrétních mincí uherské ražby se podělil vedoucí rytec Maďarské královské mincovny v Kremnici Carl Gerl a jeho kolega Josef Reisner.

Úryvek z publikace Rakousko-uherské koruny autora Jaroslava Moravce, která je součástí sady 130 let koruny.

130 LET KORUNY
130 let koruny - sada medailí

K významnému výročí 130 let od vydání rakouské a uherské koruny jsme se rozhodli připravit výjimečný komplet sady dvou medailí a odborné publikace Rakousko-uherské koruny autora Jaroslava Moravce v krásném balení.

Vzorem pro medaile jsou nádherné korunové mince v rakouském a uherském provedení, které byly vyraženy a zařazeny do oběhu právě před 130 lety v roce 1892.

Autorem repliky sádrových modelů rakouské ražby je akademický sochař Jan Lukáš a uherské ražby Mgr. A. Jan Hásek. Oba tyto modely vznikly v roce 2018 při příležitosti výstavy 100 let česko-slovenské koruny.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
chcete se zeptat?
odběr newsletteru