x
Pamětní medaile

Svatá Ludmila

Zlatý dukát
Limitovaná emise pouze110Ks
Autor: ak.soch. Vladimír Oppl
Materiál: Au 986 / 1000
Hmotnost: 3,49 g
Průměr: 19,75 mm
 
Cena 10 490
Vyprodáno
Svatá Ludmila
NAŠE MOTIVACE
Jedinečná osobnost, jedinečný okamžik

V roce 2021 si připomínáme výročí úmrtí patronky české země sv. Ludmily, první světice, první historicky doložené kněžny, manželky prvního z doložených Přemyslovců Bořivoje I. a babičky sv. Václava. Ludmila žila v době, kdy k nám přicházelo křesťanství, probíhala konfrontace mezi náboženstvími, panovnickými rody, Velkou Moravou, Bavorskem a Saskem. Tyto vztahy, poznamenané krutostí a násilím, určovaly směřování a postavení české státnosti v evropském prostoru a dějinách. Ludmila je dokázala výrazně ovlivňovat. Ovšem spor se snachou Drahomírou, matkou sv. Václava, vyústil v její krutou vraždu.

Osobnost sv. Ludmily a její láska k bližním, mírnost, štědrost, vůle ustoupit, být moudrou vládkyní, manželkou i babičkou s láskou vychovávající svého vnuka sv. Václava, jsou pro stále inspirativní. Proto jsme se rozhodli uctít její památku ražbou zlatých dukátů z dílny ak. sochaře a medailéra Vladimíra Oppla.

AUTOR MEDAILE VLADIMÍR OPPL
Svatá Ludmila

Averzní stranu pojal ak. sochař a medailér Vladimír Oppl jako poctu lidskosti svaté Ludmily. Je zde zpodobněna jako silná, pokorná a pevně věřící žena. Tyto její vlastnosti jsou vyjádřeny dominantně sepjatýma rukama a výrazem obličeje. Důležitým atributem světice je šál, který je odkazem na způsob jejího zavraždění.

Na reverzu je vypodobněn ozdobný gombík, který byl nalezen spolu s ostatky sv. Ludmily, je tedy zřejmé, že byl v jejím osobním vlastnictví a jako každá žena se ráda zdobila.

Pokud se chcete dozvědět o svaté Ludmile a jejím životě další podrobnosti, přečtěte si článek „Svatá Ludmila byla matkou chudých, světlem slepých a pomocnicí vdov i sirotků“

Podrobnější představení autora si přečtěte zde.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA GARANTY NAŠEHO PROJEKTU
chcete se zeptat?
odběr newsletteru