x
Novinky

Proč je medaile akademického sochaře Josefa Šejnosta z roku 1922 stále aktuální?

Proč je medaile akademického sochaře Josefa Šejnosta z roku 1922 stále aktuální?

Ač je to k nevíře – jsou mnohé myšlenky prvního prvorepublikového ministra Aloise Rašína i přes propast času stále aktuální a jeho schopnost provést národ ekonomicky krizovými obdobími potřebná. Například tvrdil, že je obyvatelstvo naší země „nemocné“, protože dvě třetiny lidí si myslí, že je bude živit stát, většina věří ve všemocnost státu a téměř všichni si myslí, že se svoboda obejde bez poslušnosti. Svého proklamovaného kréda: Pracovat a šetřit se Alois Rašín držel i osobně. Byl jediným ministrem, který neměl kožich, osmihodinový pracovní den mu připadal krátký a plesy, kopanou či návštěvy kina považoval za zbytnosti. Spořivost obyvatel se rozhodl podpořit svatováclavskými dukáty. Byl duchovním otcem jejich vzniku, návrh prvního schvaloval na smrtelné posteli. Měly sloužit k ukládání úspor Čechoslováků do zlata a staly se nejoblíbenějšími a nejvyhledávanějšími sběratelskými mincemi nejen v Čechách, ale také v zahraničí. Jsou jimi v nové podobě dodnes, protože ČESKÉ DUKÁTY na tuto tradici navázaly.

Medaile s portrétem Aloise Rašína, kterou nyní ČESKÉ DUKÁTY nově emitují, vznikla především díky vstřícnosti Muzea Vysočiny v Pelhřimově, které z pozůstalosti akademického sochaře Josefa Šejnosta zapůjčilo originální sádrový model. Odlitek k ražbě z něj ve společnosti Česká mincovna s absolutní pokorou vytvořila diplomovaná specialistka paní Petra Brodská.
Znalci jistě ocení v nejlepším slova smyslu klasické uchopení artefaktu jedním z nejproslulejších medailérů své doby. Josefem Šejnost portrétoval snad všechny tehdejší mocné a vlivné.
Těm, kdo ani v pozdním věku neztrácejí víru ve stále nepřicházející úspěch a uznání, může sochařův životní příběh dodat naději. Začínal jako modelér šamotových kamen a oslavovaným se stal až po čtyřicítce. Faktem ovšem je, že se v něm vášeň pro medailérství probudila již v prvním ročníku gymnázia, kdy spolužák přinesl do školy starou minci, kterou nalezl při bourání chalupy. Byl na ní vyobrazen korunovaný lev, symbol kdysi samostatného českého státu. A mladý Josef byl mincí přímo fascinován.
Medaile Aloise Rašína proto s sebou nese apel obou osobností, s nimiž je spojena: Držte se svých fascinací a vizí – a neustupujte! 

Proč je medaile akademického sochaře Josefa Šejnosta z roku 1922 stále aktuální?

Nevěříte-li, seznamte se s novou dvousadou raritní hmotnosti (Ag 999/1000 a Cu) osobně zde

zajímavosti a novinky
Přečtěte si
Další články
chcete se zeptat?
odběr newsletteru
yt-ico