x
Stříbrná edice

Na paměť první republiky

Dukáty první republiky

Kronika první republiky

Sada
Sada čtyř stříbrných medailí
Stříbrná číslovaná edice knihy
Luxusní balení kompletu
Certifikát pravosti
 
Cena celkem 25 000
Koupit
Díl druhý - Rok 1919
CO JE KRONIKA PRVNÍ REPUBLIKY

Sada dukátových medailí doprovázená jedinečnou knihou

Komplet stříbrných medailí (odražků dukátů) špičkových českých medailérů je nejen neopakovatelnou sběratelskou příležitostí, ale také velmi důstojnou poctou slavné době formování moderního Československého státu.

CO OBSAHUJE KNIHA A STŘÍBRNÉ MEDAILE

Stříbrná edice roku 1919

Představení a křest Kroniky první republiky 1919 proběhl v prostorách České národní banky, o čemž se můžete dočíst i na webu ČNB.

Jednadvacet dílů

Sté výročí vzniku první Československé republiky, které jsme oslavili 28. října roku 2018, nás inspirovalo k vydání cyklu jednadvaceti knih a jednadvaceti sad pamětních medailí pod názvem Kronika první republiky. Kronika vychází postupně, každý rok jeden díl. Pravidelně v ročním cyklu pojednává o jednotlivých letech, které formovaly Československo v období vymezeném letopočty 1918–1938. Zatím vyšly Kroniky první republiky věnované roku 1918 (vydána 2018), roku 1919 (vydána 2019), roku 1920 (vydána 2020), roku 1921 (vydáno 2021) a roku 1922 .

Kronika první republiky - sada

Kniha

Kniha je dílem renomovaných autorů JUDr. Pavla Kosatíka a JUDr. Jaroslava Moravce, Ph.D. První jmenovaný je v současnosti velmi vytěžovaným autorem zabývajícím se především novodobou historií. Pro jeho způsob psaní je charakteristické hledání příběhu za životopisnými daty, rozhodnutími a činy. Z jeho pera vzešla část Kroniky první republiky popisující historické události jednotlivých let.

Jaroslav Moravec se již od studií zabývá měnovými systémy na našem území. V této oblasti platí za špičkového odborníka, absolvoval semináře pořádané velkými zahraničními institucemi bdícími nad světovými měnovými systémy, je také zástupcem v pracovních skupinách expertů zabývajících se emisí platidel a jejich ochranou proti padělání. Od roku 1989 přednesl více než 200 přednášek a v odborné literatuře publikoval na 250 článků. Jaroslav Moravec připravil druhou část Kroniky, která popisuje historii peněžnictví a jeho vývoj v jednotlivých letech.

Dukátové medaile

Pro realizaci čtveřice dukátových medailí pro Kroniku první republiky 1919 jsme vybrali špičkové české medailéry.

Odražek dukátu připomíná tragické úmrtí Milana Rastislava Štefánika dne 4. 5. 1919. Autor ak.sochař Zbyněk Fojtů si dle svých slov M. R. Štefánika velmi váží a i proto se snažil najít fotografii, která jej nejvíce vystihuje. Nakonec zvolil známý portrét v generálské uniformě. Texty dokonale přizpůsobil dukátu o průměru necelých 20 mm, takže jsou krásně čitelné. Averzní stranu zdobí prozatímní znak Československa, jehož štít má stejnou strukturu jako generálská uniforma. Obě strany medaile tak sjednocuje stejný prvek.

Odražek dvoudukátu na téma schválení záborového zákona dne 16.4.1919 navrhl MgA. Josef Oplištil, medailér a sochař patřící k mladé generaci tvůrců pamětních mincí a medaili. Na averzu je zobrazen prozatímní státní znak, na reverzu motiv ke schválení záborového zákona.

Odražek pětidukátu vztahující se k zavedení české měny 10.3.1919 má averz dle návrhu zesnulého medailéra světového významu Jiřího Harcuby, který svým typickým rukopisem vytvořil dílo s významným uměleckým sdělením a přesahem. Autorem reverzu odražku pětidukátu je Petra Brodská, mladá česká medailérka, absolventka VOŠ v Jablonci n. N., žačka významného medailéra Jiřího Dostála, spolupracovníka Jiřího Harcuby.

Autorem odražku desetidukátu s motivem vydání první státovky dne 7.7.1919 je Asamat Baltaev, talentovaný umělec z přicházející generace medailérů. Jeho tvorba je vysoce ceněna pro svou dynamiku a preciznost. Averzní stranu zdobí prozatímní státní znak, na reverzu je motiv ze stokorunové státovky – vzor je z díla Alfonse Muchy.
chcete se zeptat?
odběr newsletteru